کریستال ریپورت محصولی از کمپانی SAP می باشد که توانایی فوق العاده ای در تهیه انواع گزارشات استاتیک و دینامیک از انواع دیتابیسها را دارا می باشد.
این محصول جزء بسیار موفق گزارش نویسی ویژوال بیسیک از سال 1993 بوده  و از سال 2002 تاکنون با ویژوال استودیو عرضه شده است.
در ویژوال استودیو 2010 شرکتهای مایکروسافت و SAP توامآ تصمیم به تغییر در شیوه دریافت و بروزرسانی این مولفه مهم گرفتند تا بتوانند پیشبرد موفقتر مجموعه دات نت را موجب شوند.
از جمعه 16 آپریل 2010 نسخه بتای کریستال ریپورت که با VS 2010  عرضه میگردد ، بطور مستقل از سایت مربوطه قابل دانلود می باشد ، و چنانچه این دانلود به همراه VS 2010 استفاده گردد ، دارای لایسنس Free می باشد.
کریستال ریپورت ارائه شده با VS 2010 در مقایسه با کریستال ریپورت موجود در پکیج VS 2008 دارای ویژگیهای متعدد جدیدی می باشد . این وبلاگ به پاره ای از مختصات جدید این محصول اشاره میکند.
SAP و مایکروسافت هر دو معتقدند این تغییر در روش ارائه ، اجازه نوآوری سریع تر به محصولات مربوطه  می دهد ، و دارای ارزش بیشتری برای مشتریان مشترک می باشد.
 

متاسفانه لینک دانلود  Crystal Reports for Visual Studio 2010  در سایت Sap برای کاربران ایرانی محدود و از دسترس خارج شده است .
 لذا فایلهای Crystal Reports Runtime و Crystal Reports for VS 2010 که همگی سرویس پک 2 می باشند ، آپلود و لینکهای آن جهت استفاده برنامه نویسان گرامی ارائه نمودیم:لطفا جهت مطالعه ادامه مطلب و دانلود آخرین فایلهای کریستال ریپورت ، پست کریستال ریپورت 2 را ببینید