مایکروسافت بطور رسمی در تاریخ 12 آپریل و در کنفرانس و نمایشگاه ویژوال استودیو در لاس وگاس نسخه نهایی ویژوال استودیو 2010 را ارائه کرد .این نسخه دارای یک رابط کاربر پیشرفته ،محیط IDE تغییر یافته قدرتمند و یکپارچه  و همچنین قابلیت های بهبود یافته ALM در حمایت گسترده برای توسعه سیستم عاملهای  مایکروسافت , ... می باشد
اضافه بر معرفی VS2010 ، مایکروسافت نسخه نهایی دات نت 4 را نیز همزمان ارائه نمود . (
دات نت ، یک مدل پیاده سازی نرم افزار است که توسط ماکروسافت ارائه و مهمترین دستاورد آن ، پیاده سازی نرم افزارهای  مستقل از پلات فرم و نوع دستگاه  ، با قابلیت دستیابی  به داده ها از طریق اینترنت ، می باشد )
همچنین در روز دوشنبه 12 آپریل 2010 ، نسخه نهایی Silverlight 4 نیز معرفی شد. ( Silverlight یک تکنولوژی جدید و شبیه به فرمت SWF مربوط به Macromedia Flash می باشد؛ که از آن برای ارائه برنامه های تحت وب به شکل مستقل از مرورگر (Cross-Browser) و نیز مستقل از سیستم عامل (Cross-Platform) با ظاهری بسیار زیبا یا  Rich Internet Application استفاده می شود.
فناوری جدید مایکروسافت برای ایجاد رابط کاربری قوی و زیبا در برنامه های کاربردی تحت وب است. این فناوری اولین بار توسط مایکروسافت در مجموعه ای به نام Windows Presentation Foundation یا WPF به دنیای نرم افزار معرفی شد و به عنوان یکی از قابلیت های جدید دات نت فریم ورک 3.0 و ویندوز ویستا از آن یاد شد. فناوری سیلورلایت یک runtime برای اجرای رابط کاربری نرم افزارهای تحت وب (Rich Internet Applications) فراهم می نماید که امکان ادغام انیمیشن، فایل های مالتی مدیا، ویدئو و دیگر قابلیت های WPF را به همراه امکان استفاده از فناوری های چون AJAX، XML، javascript را به برنامه نویسان تحت وب می دهد.