بسیاری از برنامه ها که با پلاتفرم دات نت طراحی شده اند برای اجرا شدن بر روی هر ویندوزی نیاز دارند که فایلهای دات نت فریمورک بر روی آن ویندوز نصب باشد .
ورژنهای مختلفی از دات نت فریمورک با ویندوزهای مختلف ارئه شد ، به نحوی که از زمان ویندوز XP به بعد، هرزمان مایکروسافت ویندوز جدیدتری ارائه کرده ، به همراه آن نسخه جدیدی از دات نت فریمورک نیز ارائه شده است .
آخرین ویندوزها ، ویندوز 8 و 8.1 می باشند که آخرین نسخه دات نت فریمورک یعنی نسخه 4.5 با آن ارائه و به همراه Featureهای آن نصب می گردد.
اما:
بسیاری از نرم افزارها هستند که برنامه نویسان ، آنرا با دات نت فریمورک های 3.5 یا 2 طراحی کرده اند ، بنابراین برای نصب و اجرا شدن این برنامه ها در ویندوز 8 می بایست این نسخه فریمورک نصب باشد ، که متاسفانه به صورت پیش فرض و در زمان نصب ویندوز ،در Featureهای آن نصب نمی شود.
دو راه حل برای نصب این Feature در ویندوز 8 و8.1 وجود دارد
1- چنانچه کامپیوتر مورد نظر شما ، دارای ارتباط اینترنت پرسرعت می باشد ، می بایست به مسیر زیر در Control Panel رفته و مراحل نصب را انجام دهید
Control Panel > Programs and  Features
سپس در پنجره مورد نظر بر روی Turn Windows Feature on or off کلیک کرده تا پنجره جدید باز شود . در پنجره جدید بر روی
 NET Framework 3.5(Include .Net 2.0 and 3.0 کلیک کرده و دکمه Ok را کلیک کنید تا نصب آن آغاز شود . مدت زمان نصب این مولفه وابسته به سرعت اینترنت شما می باشد .
2- راه حل دوم : این ابزار را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید سپس بر روی فایل Microsoft .NET Framework 3.5 Offline Installer.exe راست کلیک کرده و Run as Administrator را کلیک کنید تا پنجره این ابزار باز شود . در قسمت Select Windows 8 Installation Media  درایوی که فایلهای نصب ویندوز 8 یا DVD ویندوز درون آن قرار دارد انتخاب کرده و دکمه Install را کلیک کنید تا نصب DotNET Framework 3.5 , 2 انجام شود .
بعد از نصب این مولفه ، برنامه های مربوطه که نیاز به این مولفه ها دارند بر روی ویندوزهای 8 و 8.1 نصب شده و اجرا می شوند .